برپایی شب استاد اسماعیل کهرم در کانون زبان فارسی

۲۹ مرداد , ۱۳۹۶ گزارش‌ ها

برپایی شب استاد اسماعیل کهرم در کانون زبان فارسی

حدود چهارو اندی سال پیش‌، یادآور اوج نگرانی‌های زیست محیطی و از دست دادن هر روزه تالاب‌ها و جنگل‌های این مرز و بوم و دلواپسی‌هایی‌دردناک از مرگ تدریجی دریاچه ارومیه که آن روزها نامش با تیغ بغضی در گلو همسفر می شد، همراه بود‌.
حال با آن شرایط بحرانی اگر در جایگاه خبرنگار به دنبال پاسخ سوالات خویش در حوزه محیط زیست این سرزمین بودی به طور حتم باید به دیدار استادی دلسوخته که سالها عمر خویش را فداکارانه صرف آموزش و پژوهش و آبادانی این آب و خاک کرده بود رفته و جویای شرایط زیست محیطی کشور می شدی…
حال با توجه به دغدغه‌ها و دلسوزی‌های پدرانه ای که از استاد کهرم برای زیست بوم ایران سراغ داشتیم باخبرشدیم که شبهای بخارا ، هفدهم تیرماه به اسماعیل کهرم در کانون زبان فارسی اختصاص یافته است.
‌در این مراسم دکتر سید محمد مجابی معاون سازمان حفاظت محیط زیست  بر عشق اسماعیل کهرم به طبیعت تاکید کرد و گفت : استاد کهرم دانشمند، سخنور و انسان فرهیخته ای است که عاشق طبیعت بوده و به میهن خویش عشق می ورزد .
وی تصریح کرد: استاد کهرم در ده‌ها جلسه که برای تنظیم سیاست‌های کلی محیط زیست برگزار شد همواره حضور داشتند و نیز در برنامه ششم در بند بند آن برنامه ما همواره جویای نظر ایشان بودیم.
محمد درویش مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست هم در این مراسم گفت: اواسط دهه هفتاد بود که با همکارانم در باغ ملی گیاه شناسی نشسته بودیم و به عنوان پژوهشگران منابع طبیعی بسیار ناراحت بودیم که استاندار وقت گیلان یک رویشگاه ارزشمند منابع طبیعی گیلان را به شهرکی صنعتی اختصاص داده است، همانجا پیشنهاد کردم باید از افرادی مثل اسماعیل کهرم استفاده کنیم.وی ادامه داد: اگر کهرم نخستین چهره محیط زیستی است که در برنامه‌های مجله بخارا در کنار بیش از ۲۰۰قله رفیع ادبی و هنری مورد تمجید و تحسین قرار گرفته، به این دلیل است که مردی از جنس مردم است و می داند چگونه باید مشکلات را به مردم منتقل کند.وی در پایان گفت:کهرم بود که یادمان داد اگر بختگان برود بخت از ایران
می‌رود و اگر پریشان خشک شود پریشان حالی ایران را می گیرد. قدردانی از این بزرگان رسم خوبی است به ویژه وقتی که در میان ما حضور دارند.در ادامه پس از سخنان میترا حجار هنرمند سینما‌، دکتر کهرم ضمن قدردانی از حضور نخبگان، مقامات، هنرمندان و فرهیختگان در این مراسم از دوران کودکی خویش گفت .
وی در خاطره پایانی گفت: سال ۱۳۵۳سه روز در‌هامون سرشماری کردیم و ۷۲۰هزار پرنده را شمردیم، در همین‌هامونی که نصف آن اکنون خشک شده است. آن زمان هر کسی شغل من را می پرسید و جواب
می‌دادم پرنده شناس، می گفت برادر اگر ساواکی هستی بگو.
مادربزرگم می گفت برو مثل دیگر پسرهای خانواده یک کار درست و حسابی پیدا کن، این چه کاری است که همیشه در بیابانی، یک بار به او گفتم که تصمیم گرفته ام شغلم را عوض کنم، پرسید به سراغ چه کاری می خواهی بروی؟ پاسخ دادم خزندگان، گفت یعنی چه؟ پاسخ دادم مار وعقرب، خندید و گفت در همان کاری که هستی بمان و این طور شد که من مجوز پرنده شناسی را از مادربزرگم گرفتم.
کهرم خطاب به مادرش که در جمع حضور داشت، تصریح کرد: حفاظت پرندگان وظیفه ماست چراکه آن‌ ‌حق دارد خانواده اش و بچه‌هایش را پر بدهد، حق حیات دارد و هیچکس حق ندارد به اینها تعرض کند. مادر من یک بار که من خروسی را اذیت می کردم نمازش را شکست و به من گفت چه می کنی؟ یک عابد هفتاد سال عبادت کرد و یک روز دید بچه‌ای پر مرغی را می کشد و نمازش را نشکست تا بگوید این کار بدی است. شب به خواب دید که تمام عباداتش به هدر رفته است.
وی ادامه داد : به نیریز رفته بودم که شهر پارک ملی بهرام گور است، دیدم محیط بانان حال خوشی ندارند، باخبر شدم که یک بی انصاف ۹قوچ و میش را با گلوله زده بود و بعضی از میش‌ها حامله بودند. چنین فردی در چه خانواده ای بزرگ شده است؟
این پرنده شناس با بیان اینکه ما نیاز داریم پدر و مادرها به بچه‌هایشان محیط زیست را آموزش بدهند، گفت: من خوشبخت بودم که خانواده مهربانی داشتم، پدرم پیگیر تحصیلات ما بود و نتیجه آن شد که ما به علم روز علاقه‌مند
‌شدیم. اگر من امروز افتخاری دارم بدون شک نتیجه القائات خانواده من است.
کهرم یادآوری کرد: من در همه کلاس‌هایم اول همه جلسات همیشه شاهنامه فردوسی و اشعار سعدی و حافظ را می خوانم، زیرا درخت وقتی قوی و تناور است که ریشه اش قوی باشد و اینها ریشه‌های ماست. ریشه را قوی کن، آن گاه درخت را جلوی باد و طوفان بفرست. چنین فردی هر جای دیگری که برود از سعدی و حافظ صحبت خواهد کرد.
در این مراسم از اولین شماره فصلنامه صنوبر که خاطرات استاد کهرم در آن به چاپ رسیده است رونمایی شد.
عکس و گزارش : دنیاعباسی کسبی

منبع : روزنامه اطلاعات

http://www.ettelaat.com/mobile/?p=38670&device=phone

, , , , , ,


۱ پاسخ

  1. علیرضا می‌گه:

    با سلام
    بسیار اقدام و برنامه ارشمند و قابل تقدیری را گزارش نموده اید. امید که جوانانی چون شما در این زمینه تربیت شوند و شاهد استفاده از دانش ومعرفت و تجربه چنین اسطوره هایی از وطن باشیم تا قدر همدیگر و این سرزمین مقدس رابیشتر بدانیم.
    در صورت امکان اطلاعات تماس و مکاتبه ای خودتان و استاد ارجمند دکتر کهرم جهت حمایت و تقویت چنین برنامه هایی را ارسال نمایید.
    با تشکر و ارزوی توفیق بیشتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *